Thursday, October 15, 2015

Results - 2015 Minnesota Open Badminton Tournament

Men’s Singles


Flight A
1st Place: Chris Lee
2nd Place: Paul Rubin
Semi-Finalists: Sudhanshu Singhal & Siyuan An



Flight B
1st Place: Thor-Kong Thao
2nd Place: Yang Li
Semi-Finalists: Shao Zheng Wan & Kannan Duraimanickam



Flight C
1st Place: Chia Vang
2nd Place: Logan Le
Semi-Finalists: Jared Szabo & Kaifeng Yang




Flight D
1st Place: Kishok Kumar
2nd Place: Ben Nguyen
Semi-Finalists: Benjamin Heldt & Subramanya Sastry


Women’s Singles

Flight A
1st Place: Ying Feng
2nd Place: Zoe Chan
Semi-Finalists: Ka Lia Her & Mei Na Tan

Flight B
1st Place: I-Chen Lee
2nd Place: Claire Wu
Semi-Finalists: Vanessa Yapp & Celeste Chua

  







Flight C
1st Place: Natsuki Nakatani
2nd Place: Ranee Vang
Semi-Finalists: Jing Wang & Pang Chang



Men’s Doubles

Flight A
1st Place: Chris Lee & Siyuan An
2nd Place: Anthony Nguyen & Zhe Xu Oeh


Semi-Finalists: Ken Cheng & Hai Nguyen; Paul Rubin & Nixon Vang




Flight B
1st Place: Kannan Duraimanickam & Thor-Kong Thao



2nd Place: Sudhanshu Singhal & Logan Le
Semi-Finalists: Johny Tada & Christian West; Peter Li & Chia Vang

Flight C
1st Place: Jun Kang Teh & Linh Phan

2nd Place: Paski Paskaradevan & Elango Murugesan
Semi-Finalists: Rachit Khare & Kishok Kumar; Diju Jose & Jacob John


Flight D
1st Place: Mike Tellers & Joseph Bosco

2nd Place: Son Ngo & Salman M. Rafique
Semi-Finalists: Gaby Cherian & Arun Mathew; Jason Yazuardi & Benjamin Heldt

Women’s Doubles

Flight A
1st Place: Donna Macduff & Amelia Low
2nd Place: Didi Tran & Zoe Chan
Semi-Finalists: Celeste Chua & Yean Ling Chua; Heather Holm & Choy Sinwongsa

Flight B
1st Place: Ka Lia Her & Svidha Raghavendra


2nd Place: Song Fang & Ranee Vang
Semi-Finalists: Brenda Nguyen & Claire Wu; Shinyenn Vann & Pang Chang


Flight C
1st Place: Jing Wang & Natsuki Nakatani
2nd Place: Eunju Yoon & Catherine Zhang
Semi-Finalists: Sasha Abraham & Gishani Ratnayake; Elaine Low & Mei Na Tan




Mixed Doubles
Flight A
1st Place: Paul Chua & Celeste Chua
2nd Place: Zhe Xu Oeh & I-Chen Lee
Semi-Finalists: Kent Choo & Vanessa Yapp; Chia Vang & Ka Lia Her

Flight B
1st Place: Dai Mai & Ranee Vang
2nd Place: Chirs Lee & Brenda Nguyen
Semi-Finalists: Anil Raghavan & Ying Feng; Randy Beh & Svidha Raghavendra

Flight C
1st Place: Sudhanshu Singhal & Jing Wang
2nd Place: Ken Cheng & Choy Sinwongsa
Semi-Finalists: Kit Tran & Didi Tran; Logan Le & Eunju Yoon

Flight D
1st Place: Rachit Khare & Natsuki Nakatani
2nd Place: Kishok Kumar & Catherine Zhang
Semi-Finalists: Sal Syed & Vy Nguyen; Subramanya Sastry & Gishani Ratnayake
Copyright © 2015 Twin Cities Badminton Club. All rights reserved.